درباره لحظه‌ های تاریخی که استقلالی‌ها تجربه کردند/ روزی که زنان ایرانی همپای مردان در ورزشگاه آزادی فریاد زدند

اخبار استقلال : پنجشنبه گذشته بالاخره قفل ورزشگاه آزادی در بازی‌های لیگ به روی زنان شکست و چشمان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از زنان آبی‌پوش به جمال سکوهای سیمانی و چمن سبز ورزشگاه روشن شد. برای ادامه اخبار استقلال با ما همراه باشید.

درباره لحظه‌ های تاریخی که استقلالی‌ها تجربه کردند/ روزی که زنان ایرانی همپای مردان در ورزشگاه آزادی فریاد زدند

درباره لحظه‌های تاریخی که استقلالی‌ها تجربه کردند/ روزی که زنان ایرانی همپای مردان در ورزشگاه آزادی فریاد زدند
جاباما
از لحظه‌ای که اعلام شد بخش کوچکی از ورزشگاه آزادی در بازی استقلال و مس کرمان از هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر برای حضور زنان در نظر گرفته شده این ابهام وجود داشت که آیا واقعا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر. تجربه‌های پیشین نشان می‌داد ممکن است در لحظات آخر نامه‌ای یا توصیه‌ای از جایی برسد و همه‌ چیز را منتفی کند. سایت بلیت‌فروشی هم درست کار نمی‌کرد. زنان متقاضی مجبور شدند ساعت‌ها پای سیستم بنشینند و بارها و بارها صفحه را رفرش کنند تا یک بلیت بخرند.

با این حال کم‌کم تعدادی از هواداران عادی که موفق به تهیه بلیت شده بودند تصاویر خرید خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند و مشخص شد امکان خرید بلیت ولو با سختی زیاد فراهم است. در ساعات منتهی به بازی بازار سیاه هم به راه افتاد و قیمت‌ بلیت ۵۰ هزار تومانی تا دو میلیون تومان رفت! از چند ساعت مانده به شروع بازی زنان آبی‌پوش خودشان را به در ورزشگاه آزادی رساندند و از مسیر ویژه‌ای که مشخص شده بود، وارد شدند. آنها که بلیت نداشتند با خواهش و تمنا از مامورین می‌خواستند اجازه ورود بدهند. آنها که بارکد بلیت‌شان گیت‌های فلزی را به دلیل ناهمخوان بودن اطلاعات باز نمی‌کرد پشت سر بلیت‌دارها از لای نرده‌ها رد شدند. طبق اعلام مقامات در لحظات آخر به آنهایی که پشت در مانده بودند اجازه داده شد وارد شوند.

درباره لحظه های تاریخی که استقلالی ها تجربه کردند/ روزی که زنان ایرانی همپای مردان در ورزشگاه آزادی فریاد زدند

زنان طرفدار استقلال با پرچم‌های آبی و کلاه‌های هواداری در حالی که بوق به دست داشتند و پرچم‌های‌شان را در هوا تکان می‌دادند وارد ورزشگاه شدند. عده‌ای ناباورانه مشغول تماشای ساختمانی شدند که این همه سال ممنوع بود. جیغ کشیدن در تونل، اشک ریختن، سجده شکر و دل دادن به چمن سبز ورزشگاه همانند یک مراسم آیینی به اجرا درآمد. شبکه‌های مجازی پر شد از تصاویر حضور زنان در ضلع شرقی سکوها. عکس‌های سلفی، لایو از ورزشگاه، ویدئوهای تکی و دسته‌جمعی از حال‌ و هوای سکوها هشتگ «حضور زنان در استادیوم» را ترند کرد. رسانه‌ها به صورت لحظه‌ای حضور تاریخی زنان در ورزشگاه را پوشش دادند.

از بچه یک ساله تا زنان پا به سن گذاشته در میان جمعیت دیده می‌شدند. البته گزارش‌هایی هم رسید که به ازای هر چند نفر هوادار عادی چندین خانم به نظر گزینش شده هم در بین جمعیت دیده می‌شوند. با این حال همه‌ چیز آنقدر زیبا و تاثیرگذار بود که کسی نمی‌خواست به این چیزها فکر کند. تماشای ذوق و شادی دختران و زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی هر قلبی را مچاله می‌کرد. بازی شروع شد. دختران همپای پسران تیم محبوب‌شان را تشویق کردند. جایگاه، روبه‌روی جایگاه، سمت غربی و سمت شرقی برای اولین‌بار نمودی از همه جامعه ایران بود نه فقط نصف آن؛ هر چند به صورت اندک و تفکیک شده. استقلال بازی را با گل کوین یامگا برد تا برخی رسانه‌ها تیتر بزنند: پاقدم خیر زنان برای استقلال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *