ایرانی‌هایی که در خارج مربیگری کردند/ از مهاجرانی تا سه استقلالی

اخبار استقلال : سرمربی فصل گذشته استقلال در حالی هدایت یک تیم اماراتی را برعهده گرفت که اولین مربی ایرانی شاغل در لیگ‌های خارجی نیست و قبل از او چند چهره ماندگار به این مهم دست یافته بودند. برای ادامه اخبار استقلال با ما همراه باشید.

ایرانی‌هایی که در خارج مربیگری کردند/ از مهاجرانی تا سه استقلالی

به گزارش اخبار استقلال ایران ، فرهاد مجیدی سرمربی سابق استقلال پس از قهرمانی بدون شکست با این تیم در فصل بیست و یکم رقابتهای لیگ برتر، از این تیم جدا شد و سر از لیگ کشور امارات در آورد تا به عنوان سرمربی تیم «الاتحاد کلبا» به دوران مربی‌گری‌اش ادامه دهد.

در خصوص اصل جدایی و نحوه جدایی وی از آبی پوشان اظهار نظرهای متفاوتی صورت گرفته و این موضوع موافقان و مخالفانی دارد که صرف نظر از این بحث‌ها، می‌توان گفت شاید انتقال مجیدی از لیگ ایران به لیگ‌های حاشیه خلیج فارس در جدیدی را به سوی فوتبال ایران بگشاید و پس از مجیدی باز هم بتوانند مربیانی از لیگ ایران ترانسفر شوند.

شناخته شده ترین و نخستین مربی ایرانی که فضای مربیگری خارج از کشور را در سطوح ملی و باشگاهی تجربه کرد، سرمربی اسبق تیم ملی ایران حشمت مهاجرانی بود.

مهاجرانی که اولی مربی بود که تیم ملی ایران را به جام جهانی رساند و حضور در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین را تجربه کرد، برای اولین بار و در سال ۱۳۵۸ با بر عهده گرفتن هدایت تیم الشعب امارات حضور روی نیمکت تیمی به جز یک تیم ایرانی را تجربه کرد.

تنها یک فصل هدایت تیم الشعب کافی بود تا هدایت تیم ملی امارات هم به این مربی ایرانی سپرده شود تا مهاجرانی تبدیل به اولین مربی ایرانی شود که هدایت دو تیم ملی را بر عهده گرفته باشد.

این مربی باتجربه ایرانی پس از ۴ سال هدایت اماراتی‌ها برای دو فصل سرمربی تیم الوحده امارات شد و پس از آن به عنوان سرمربی هدایت تیم ملی عمان را بر عهده گرفت که در قامت سرمربی عمان یک بار هم با تیم ملی ایران رو در رو شد.

مهاجرانی پس از دو سال سرمربیگری در کشور عمان بار دیگر به امارات بازگشت و این بار سرمربی تیم الاهلی شد و پس از یک فصل حضور در این تیم و قبل از بازگشت به ایران، دو سال هم به عنوان سرمربی هدایت تیم فوتبال امید امارات را برعهده داشت.

مهاجرانی را باید بین‌المللی ترین مربی ایرانی با تجربه کار کردن دو ۲ کشور به جز ایران دانست و همچنین تنها مربی ایرانی که به جز هدایت تیم ملی ایران، سرمربیگری دو تیم ملی دیگر را هم تجربه کرده است.

یکی دیگر از مربیان ایرانی که از دل فوتبال ایران ترانسفر شد، ناصر حجازی پیشکسوت استقلال است که وی نیز در دهه ۶۰ و پس از تجربه کردن مربیگری استقلال به عنوان سرمربی هدایت تیم محمدان بنگلادش را پذیرفت و با این تیم به مقام قهرمانی لیگ بنگلادش هم رسید و در جام باشگاه‌های آسیا هم حضور پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *